Likwidacja Wibor- kredyty hipoteczne tańsze? - Kredytowy niezbędnik

7 lipca została podpisana ustawa, która ma pomóc kredytobiorcom, wiemy już że przewiduje ona likwidację Wibor. Znamy też alternatywę. Jak to wpłynie na sytuację kredytobiorców? Czy kredyty hipoteczne będą tańsze?

Likwidacja Wibor- kredyty hipoteczne tańsze?

Co to jest ten Wibor?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych i gotówkowych, składa się z dwóch wskaźników. Marża banku + Wibor = oprocentowanie kredytu.
W dużej mierze to od wiboru zależy jaką ratę płacimy. Wskaźnik ten to po prostu średnie oprocentowanie po których banki pożyczają sobie pieniądze. Według tego wskaźnika wyliczane jest nasze oprocentowanie. Najczęściej używane wskaźniki to Wibor kwartalny, ustalany na 3 miesiące oraz Wibor 6 mc, ustalany na pół roku. Banki wyliczając ratę kredytu używają jednego z dwóch powyższych wskaźników. 

Likwidacja Wibor.

Inflacja rośnie, a jednym z mechanizmów radzenia sobie z nią jest podnoszenie stóp procentowych. Wzrastają stopy procentowe, wzrasta też Wibor. W związku z powyższym wydajemy więcej na jedzenie ale też płacimy wyższą ratę kredytów. Ponieważ Wibor nie jest już adekwatnym wskaźnikiem po jakim banki pożyczają sobie pieniądze, a jedynie deklaracją, wibor postanowiono zlikwidować do 2025 roku. Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy i likwidacji wiboru znajdziecie tutaj

Wiron, czyli nowy wskaźnik.

Prawdopodobnie od 1 styczna 2023 roku zostanie wprowadzony nowy wskaźnik. Wiron, to wskaźnik wyliczany na podstawie rzeczywistych transakcji, więc lepiej odzwierciedla realia i jest bardziej odporny na wahania stóp procentowych. W przeciwieństwie do Wiboru jest wyliczany codziennie.
Od grudnia 2022 banki mogą zacząć oferować Wiron jako nowy wskaźnik oprocentowania kredytów. Prawdopodobnie Wiron na początku będzie dostępny dla nowych kredytobiorców. Według ekspertów takie zmiany w innych krajach przebiegały powoli tj. przez pierwsze 2 lata nowy wskaźnik mógł być używany przy nowych kredytach, następnie stare zobowiązania mogły być przekształcane z tzw. spreadem korygującym.
Zgodnie z prawem UE zmiana stawki referencyjnej (w tym wypadku z Wibor na Wiron) nie może zmieniać ekonomicznej wartości umowy.
Suma summarum nasze „stare” raty po przekształceniu i ujęciu spreadu korygującego mogą nieznacznie spaść.

Miecz obusieczny.

O ile na ten moment wprowadzenie Wironu wydaje się korzystne, ponieważ przyjmuje on niższe wartości od Wiboru. To w sytuacji kiedy inflacja wyhamuje a stopy procentowe zaczną spadać, nowy wskaźnik będzie wyższy od Wiboru. Jak pisałam powyżej, Wiron jest bardziej odporny na wahania stóp. Więc znaczący spadek stóp procentowych nie obniży w sposób znaczący Wironu. Zmiana ta wydaje się być pomocna tymczasowo. 

Jeśli szukasz informacji lub pomocy w kwestiach kredytowych kliknij

Więcej informacji znajdziesz w moich mediach społecznościowych: